### Familien Cilius vokser: Et kig ind i hjemmelivet hos Frederik Cilius og Anne Termansen
Vi ved vel alle nu, at Frederik Cilius – jep, ham der fra “Den Korte Radioavis” – ikke bare er en mester i satirens verden, men også en vaskeægte familiefar. Han og hustruen Anne Termansen fejrer nu tilføjelsen af en tredje søn, og det ser ud til, at de kan omdanne hjemmet til en ren drengehule. Lad os dykke ned i, hvad der foregår for parret, og hvad der gør deres hjem til en superhelte-base for deres børn.
#### Hvad handler det om?
Familien Cilius-Imperiet har for nylig budt velkommen til en tredje superspire. Den lille ny, der eftersigende skal gå under navnet Knud, slutter sig til storebrødrene Dirch på 7 og Georg på 3. Der er altså allerede dømt rendyrket kaos – på den hyggelige måde – hjemme hos Cilius og Termansen. Man kan næsten forestille sig, at søskendeflokken om få år er rede til en “Goonies” 2.0-ekspedition gennem kvarteret.
#### Livet i en skurvogn og andre eventyr
Og som om det ikke var nok med babykaos og støvletramp, så rykkede familien under sidste graviditet ud i en skurvogn, mens boligen blev udluftet for skimmel. Det siges, at intet styrker et forhold som at leve tæt sammen under spartanske forhold – og mon ikke det også giver nogle fortællinger til de kommende far-søn aftener?
#### Den anonyme hverdag bag rampelyset
Selvom Frederik Cilius er bedst kendt for sin skarpe tunge og satiriske indslag i den danske medieverden, findes der en roligere side i hjemmet. Deres familieliv er ofte udgangspunktet for hans refleksion om samfundets finurligheder. Det at jonglere karrieren som multikunstner og livet som far til tre drenge er uden tvivl en balanceakt, som de fleste nye forældre vil nikke genkendende til – endda uden skurvognsudfordringer.
#### Skal man hoppe med på bølgen?
For nybagte forældre eller dem der går med tanker om at udvide flokken, kan Frederik og Annes eventyr være lige til at klippe en hæl og hugge en tå af. Velvidende om de prøvelser og glæder, de potentielt står overfor, kan mange relaterer til den ene hverdagssituation efter den anden. For hvad er vel bedre end et liv fyldt med humor, kærlighed, og ja, et par skurvognsanekdoter at berige fremtidige familiesammenkomster med?
Så mens Fanden tager ved hylsteret og alle vi andre skiftes til at stirre ind i bleposen, befæster Frederik Cilius og Anne Termansen endnu en gang deres stårstærke plads i børneflok-eliten. Hvem ved, måske står der flere i kø til Cilius-efternavnet en dag. Men det må fremtiden vise. Lige nu nyder de blot at have endnu en lille legemor derhjemme – jonglerende med både larm og latter i en hverdag mange af os kun kan nikke genkendende til.
